
Artykuły dla mam karmiących
Karmiąc niemowlaka, niezależnie czy zdecydujemy się na karmienie piersią czy butelką, przyda się nam kilka produktów.
Już w czasie ciąży, przygotowując się do karmienia piersią warto hartować brodawki sutkowe. Polecane są kremy i maści z lanoliną, która uelastycznia skórę i wzmacnia brodawkę, aby była bardziej odporna na podrażnienia i urazy, szczególnie w pierwszych dniach karmienia.
Przed każdym karmieniem, a także po nim zaleca się myć pierś delikatnym środkiem myjącym, np. na bazie szarego mydła. Ciekawym rozwiązaniem są nasączane wodą chusteczki do mycia piersi, które mogą okazać się niezastąpione na wyjazdach czy w gościach.
Przy karmieniu piersią, często korzysta się z artykułów do przechowywania pokarmu jak woreczki sterylne na pokarm czy też buteleczki do karmienia niemowląt. Odciągnięty pokarm możemy przechowywać w lodówce, a w woreczkach nawet w zamrażarce i wykorzystać później. Przydatnym artykułem jest kolektor pokarmu. Ma on formę dzbanuszka z szerokim otworem, który przykładamy przy karmieniu do piersi, której akurat nie używamy. Podczas ssania drugiej piersi, pierś przy kolektorze także jest aktywna i pokarm wycieka. Możemy w ten sposób zebrać całkiem sporo mleka na później.
W czasie laktacji zarówno mamy karmiące piersią jak i butelką, będą wytwarzały przez jakiś czas mleko. Warto więc zaopatrzyć się w chłonne wkładki laktacyjne, wkładane do kieszonki biustonosza. Zabezpieczą one bieliznę przez zabrudzeniem i przeciekaniem. Mamy karmiące butelką będą z nich korzystały do czasu ustania laktacji. Kobiety karmiące piersią mogą utrzymywać laktację nawet kilka lat, dlatego warto wybrać produkt wygodny i chłonny. W ofercie mamy wkładki laktacyjne jednorazowe, ale też wkładki wielorazowe, do prania w pralce. Sama zdecyduj, które będą dla Ciebie odpowiedniejsze.
Produkty wspierające laktację
Gdy występuje problem z pobudzeniem lub ustabilizowaniem laktacji, radzimy spróbować laktatora. Laktator może być manualny, obsługiwany ręcznie, albo elektryczny na baterie.
Przy karmieniu piersią może dochodzić do podrażnienia i nawet uszkodzenia brodawki sutkowej, co sprawia niemały ból i dyskomfort. Poza używaniem maści łagodzących można ochronić sutki za pomocą specjalnych silikonowych osłonek. Osłonki takie są bez smaku i zapachu, łatwe w czyszczeniu. Nakładane na brodawkę podczas karmienia ograniczają nacisk wywołany ssaniem, dzięki czemu skóra się szybciej zregeneruje i ogranicza ból kobiety.
Na powstawanie podrażnień i ból piersi ma wpływ między innymi sposób przystawiania dziecka. Czasem pozycja standardowa jest nie wystarczająca, z wielu powodów dziecko może nie przystawiać się poprawnie, co powoduje ból sutka. Ciekawym gadżetem jest poduszka do karmienia, która pozwoli ustabilizować wygodnie niemowlę i przystawić je do piersi na wiele sposobów. Można wypróbować karmienie na leżąco, czy spod pachy, poduszka będzie tu bardzo ułatwiała sprawę.
Bielizna do karmienia piersią
Odzież do karmienia piersią jest uszyta specjalnie z myślą o kobietach karmiących i ich wygodzie. Odzież taka przydaje się w szczególności przy nocnych karmieniach. Koszula nocna powinna być rozpinana, najlepiej po obu stronach dekoltu. Taką koszulę łatwo się rozpina nawet jedną ręką, na drugiej trzymając niemowlaka. Koszule do karmienia najczęściej zapinają się na guziki, czasem można też spotkać zapięcia na napy lub zamek. Taką koszulkę warto przygotować sobie do torby do szpitala, jest to jeden z głównych produktów na liście do szpitala. Wybierając koszulę do porodu sprawdź jej skład, najlepiej aby była całkowicie bawełniana, może być z domieszką elastanu. Spotkać też można koszule lniane lub muślinowe.
Do koszuli dobierz wygodny szlafrok z długim lub krótkim rękawem. Szlafrok przyda się w szpitalu i podczas nocnych karmień. MamyTaty oferuje kilka rodzajów szlafroków, np. wygodny szlafrok zapinany na suwak. Mamy też selekcję szlafroków z kapturem lub bez, w zależności od potrzeb.
Bardzo ważny jest dobrze dobrany biustonosz do karmienia. Biustonosze dla karmiących powinny być bez fiszbin i ne usztywniane, szczególnie na początku karmienia, gdzie piersi są bardzo wrażliwe i mogą powstawać w nich zastoje pokarmu. Aby dobrze wybrać rozmiar biustonosza zobacz jakimi parametrami najlepiej się kierować.
Biustonosz taki sprawdzi się też jako bielizna ciążowa, gdyż jest elastyczny i przystosowany do powiększającego się rozmiaru piersi kobiety.
Stanik podobnie jak koszula rozpina się do karmienia, tutaj mamy specjalny klips typu click clack, bardzo wygodny w użyciu. Do szpitala na czas po porodzie przygotuj sobie przynajmniej jeden taki biustonosz.
Karmienie butelką
Butelka do karmienia występuje w wielu rozmiarach i rodzajach. Standardowo na początek polecamy butelkę jak najmniejszą, maksymalnie 120ml, gdyż niemowlak zjada bardzo niewielkie ilości pokarmu. Niemowlaki są szczególnie narażone na kolki i bóle brzuszka, gdyż ich układ trawienny dopiero się rozwija i może potrzebować dodatkowej pomocy. Polecamy butelki szerokootworowe, z antykolkowym smoczkiem, aby ograniczyć połykanie powietrza przez dziecko przy piciu.
Butelkę i smoczek myjemy po każdym karmieniu, delikatnym środkiem myjącym i suszymy na suszarce.
Zapisz się do newslettera i otrzymaj 5% rabatu na pierwsze zakupy.
