Sklep dla mamy i dziecka | Mamytaty.pl

Pielęgnacja i ochrona piersi

Czy muszę stosować maść na sutki?

Pielęgnacja biustu w okresie ciąży i karmienia piersią poprawia jego jędrność, odporność na rozciąganie i pękanie skóry. Regularnie stosowana maść na sutki sprawi, że karmienie będzie przyjemnością i nie będzie bolesne. Krwawiące i poranione brodawki to częsty problem młodych mam. Warto rozpocząć takie hartowanie brodawek sutkowych już przed porodem, najlepiej pod koniec 2 trymestru ciąży.

Maść z lanoliną na poranione brodawki

Położne najczęściej polecają na poranione brodawki maść z lanoliną. W aptekach znajdziemy też maści zawierające również panthenol, który przyspiesza regenerację skóry. Przeznaczone są one do łagodzenia odparzeń u niemowląt, ale świetnie nadają się również do leczenia podrażnionych brodawek mam karmiących. Maść stosuj po karmieniu, aby się wchłonęła przed kolejnym karmieniem. Piersi można przecierać przed każdym karmieniem ciepłą wodą lub mokrymi chusteczkami specjalnie do tego przeznaczonymi.

Naturalne sposoby na ból brodawek przy karmieniu

Na obolałe piersi dobrze działają kompresy. Zrób napar z szałwii lub nagietka i systematycznie okładaj nim piersi. Napar nie może być gorący, ani zbyt zimny, gdyż może to spowodować zahamowanie laktacji. Do karmienia wybieraj wygodną dla siebie pozycję i rozluźnij się. Na 3-5 minut przed karmieniem połóż na piersi ciepły okład. Rozgrzanie spowoduje rozszerzenie przewodów mlecznych, a to ułatwi wypływanie pokarmu z piersi. Zacznij od odciągnięcia niewielkiej ilości pokarmu, żeby zmiękczyć nim otoczkę i pobudzić wypływ mleka.

Ból brodawki sutkowej zazwyczaj ustępuje po kilku - kilkunastu dniach, kiedy Twoje ciało przyzwyczaja się do karmienia piersią, a dziecko prawidłowo ssie. Porozmawiaj z konsultantem laktacyjnym jeżeli ból przy karmieniu piersią nie minie.

Zastój pokarmu, twarde piersi.

Zastój pokarmu to  zablokowanie przewodów mlecznych. Najczęściej dochodzi do niego gdy u kobiety pojawia się nawał mleczny, czyli nadprodukcja mleka w pierwszych dobach po porodzie. Zator w piersiach może nie tylko powodować nieprzyjemne dolegliwości bólowe i gorączkę u świeżo upieczonej mamy, ale również utrudniać karmienie noworodka. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć jak sobie radzić gdy się pojawia.

Jeśli pierś jest zbyt twarda i nabrzmiała, to przed podaniem jej maluszkowi odciągnij trochę mleka laktatorem do uczucia ulgi. Poprawia to drenaż kanalików mlecznych, a maluszek lepiej uchwyci pierś. Gdy pierś nie zostanie dokładnie opróżniona, to zalegający pokarm blokuje kanaliki mleczne. Zastój może być również wynikiem niewłaściwej techniki przystawiania dziecka do piersi lub źle dobranym biustonoszem (biustonosz zbyt ciasny, uciskające fiszbiny biustonosza). Pamiętaj o używaniu miękkich biustonoszy do karmienia, bez usztywnień.

Podstawową metodą leczenia zatoru jest częste karmienie. Po karmieniu przyłóż na piersi chłodny okład, który obkurczy kanaliki mleczne i zmniejszy produkcję pokarmu. Możesz wykorzystać schłodzoną pieluszkę lub rozbite schłodzone liście kapusty. Zimny okład działa kojąco na piersi, a sok z kapusty ma działanie ściągające i przeciwzapalne.

Jak przystawiać dziecko do piersi?

Delikatnie dotknij brodawką górnej wargi niemowlęcia, zachęcając je do szerokiego otwarcia buzi. Im szerzej dziecko otworzy usta, tym łatwiej będzie mu prawidłowo chwycić pierś. Kiedy otwarło już buzię i wystawiło język poza dolne dziąsło, przysuń je do piersi, kierując brodawkę w stronę jego podniebienia.

Aby poradzić sobie z bólem brodawek, warto często wietrzyć piersi i smarować je własnym mlekiem po każdym karmieniu piersią, co działa bakteriobójczo i przyspiesza gojenie.

Osłonki na piersi, muszle laktacyjne

Świetnym rozwiązaniem, które pozwoli na zachowanie dopływu powietrza do brodawek, a jednocześnie założenie biustonosza, są też silikonowe wkładki dla kobiet karmiących, znane również jako muszle silikonowe. Uniemożliwiają one kontakt poranionych brodawek z bielizną, która mogłaby je podrażniać. Przypominają bowiem coś w rodzaju kapturka – od zewnątrz sztywnego, utrzymującego materiał biustonosza z dala od brodawek i zapewniającego im sporo wolnej przestrzeni. Natomiast wewnętrzny krążek jest miękki i ma pośrodku otwór, dzięki któremu dotyka skóry piersi już poza brodawką, nie urażając jej.

Do karmienia w czasie gdy mamy poranione brodawki, można używać osłonek silikonowych, które zminimalizują tarcie i pomogą przyśpieszyć gojenie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl