Sklep dla mamy i dziecka | Mamytaty.pl

Plan porodu - co to jest i jak go napisać.

0
Plan porodu - co to jest i jak go napisać.

Co to jest plan porodu?

 
To swego rodzaju dokument, w którym warto umieścić wszystkie nasze oczekiwania wobec przebiegu narodzin dziecka. Jego treść można skonfrontować z tym, co przewidują standardy opieki okołoporodowej w Polsce. Nie jest obowiązkowy, ale dobrze go mieć.
Ciężarna powinna opracować plan porodu wraz z lekarzem lub położną. W momencie przyjęcia do szpitala zapoznaje się z nim personel uczestniczący w porodzie i opiekujący się noworodkiem. W myśl obowiązującego od stycznia 2019 r. Rozporządzenia Ministra Zdrowia – tzw. standardu opieki okołoporodowej plan porodu powinna przygotować ciężarna wspólnie z osobą sprawującą opiekę w ciąży – położną lub lekarzem.
 
 

Dlaczego warto napisać plan porodu?

Pisanie planu porodu ma wiele zalet. Jedną z nich jest zmotywowanie przyszłych rodziców do poszerzenia swojej wiedzy na temat przebiegu porodu. Aby można było dobrze napisać plan, trzeba poznać poszczególne fazy porodu i możliwości postępowania. To również pozwoli zmniejszyć lęk przed porodem. Po drugie daje to pewność przekazania swoich oczekiwań na sali porodowej, nawet kiedy już zaczną się skurcze, ponieważ wszystko zostało zawczasu ustalone i napisane. Po trzecie, to także pomoc dla położnej opiekującej się przyszłą mamą. Będzie wiedziała na których aspektach zależy jej najbardziej i na pewno będzie się bardzo starała, aby ich nie pominąć w czasie akcji porodowej.

 Jak napisać plan porodu.

Czy wiesz jak napisać plan porodu?

Plan porodu określa precyzyjnie w jaki sposób kobieta chciałaby, by odbył się poród. Dotyczy to wszystkich okresów porodu i czasu bezpośrednio po porodzie. To także dokument, w którym kobieta może wyrazić potrzebę nieprzerwanego kontaktu z dzieckiem przez pierwsze 2 godziny po porodzie, jeśli stan zdrowotny dziecka na to pozwala.

Jako, że poród jest sytuacją dynamiczną i może się zmieniać z godziny na godzinę, plan porodu można na bieżąco modyfikować, w zależności od konkretnych potrzeb. W momencie posiadania szerokiej wiedzy o tym, jak wygląda poród warto po prostu usiąść wspólnie z przyszłym tatą i razem zastanowić się jak ma wyglądać ta jedna z najważniejszych chwil w Waszym życiu.

Pamiętajmy, że taki plan porodu jest jedynie wskazówką jak chciałybyście, aby wyglądał poród, jednak wszystkie punkty należy omówić z lekarzem, czasem część z nich nie będzie możliwa.

 

Jak stworzyć plan porodu?

 
Plan porodu najlepiej napisać chronologicznie, zaczynając o pierwszego okresu porodu (rozwierania), przechodząc do II (rodzenia się dziecka), i III (rodzenia się łożyska), a kończąc na IV okresie porodu (tzw. wczesny połóg), czyli dwugodzinnej obserwacji na sali porodowej

Najpierw piszemy nagłówek, wstęp do dokumentu. Może to być np.:

 

"Szanowni Państwo,

Napisałam ten Plan Porodu, by przekazać Państwu moje oczekiwania związane z porodem. Będę wdzięczna, jeśli sprawując opiekę nade mną i moim dzieckiem weźmiecie ten plan pod uwagę. Rozumiem, że podczas porodu może okazać się, że niektórych punktów z mojego Planu Porodu nie można zrealizować. W takiej sytuacji proszę o pełną informację, abym miała możliwość ocenienia sytuacji i podejmowania decyzji."

PLAN PORODU (przykładowy).

Poniżej wypunktowujemy najistotniejsze elementy w przebiegu porodu i czasu późniejszego pobytu w szpitalu. Nie boj się być szczegółowa.

Pamiętaj, że nie wszystkie są wymagane, jednak zachowaj kolejność chronologiczną.

 

1. Przygotowanie do porodu.

Omówienie i ustalenie osób obecnych, towarzyszących podczas porodu, zarówno osoby bliskiej jak i personelu.

Zabiegi przygotowujące do porodu jak golenie krocza, lewatywa, czy założenie wenflonu. Możesz o nie prosić lub zastrzec, aby ich nie wykonywano. Do części możesz woleć przygotować się sama w domu, przed wyjazdem do szpitala.

2. Przebieg porodu - omówienie z lekarzem i personelem zalecanych procedur, udzielenie lub brak zgody na poszczególne badania (i ich ilość) w czasie porodu, pobieranie krwi pępowinowej.

3. Pierwszy okres porodu.

Korzystanie z dostępnych sprzętów jak piłka czy drabinki, a także wyposażenia łazienki - prysznic czy wanna. Możliwość swobodnego poruszania się, używanie technik rozluźniających, pomoc partnera.

 

4. Drugi okres porodu.

- Omówienie i wybór pozycji, sposobu parcia, ilości obecnego personelu.

- Poinformowanie o sposobach na łagodzenie bólu porodowego, jakie są możliwości na poszczególnych etapach porodu, z wytłumaczeniem zasadności. Informacja o możliwości niefarmakologicznych sposobów łagodzenia bólu.

- Nacięcie krocza - zapytanie o zgodę, ochrona krocza, omówienie środków znieczulających przy szyciu.

- Wywołanie lub stymulacja porodu, uzyskanie zgody i omówienie warunków i środków bezpieczeństwa. Ustalenie przebiegu procedur.

- Cesarskie cięcie - czy możliwa obecność osoby bliskiej, jak najszybszy kontakt z dzieckiem po cesarskim cięciu, jak najszybsze karmienie.

Poród i połóg z listą porodową

5. Po porodzie.

Kto, jak i kiedy przetnie pępowinę, kontakt "skóra do skóry" dziecka z matką lub osobą towarzyszącą. Kiedy i jak długo nastąpi pierwsze karmienie, omówienie w co ubrać dziecko (rzeczy swoje czy szpitalne), jakie pierwsze badania i jak wygląda i kiedy się odbędzie ogólna ocena stanu zdrowia.
 
6. Trzeci okres porodu - urodzenie łożyska.
 
7. Na oddziale położniczym.
 
Ustalamy zakres obecności dziecka na sali, karmieniu, przewijaniu, pomocy położnej lub pielęgniarki przy karmieniu i pielęgnacji, dokarmianie mlekiem modyfikowanym, pełne informowanie o stanie zdrowia dziecka, możliwość konsultacji psychologicznej.

8. Szczepienia - zgoda lub brak i zasady.

 

Gotowy plan porodu można wydrukować lub mieć rozpisany ręcznie, najlepiej z wypunktowanymi zasadami, aby łatwiej było je odnaleźć w trakcie.

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter i otrzymaj darmowy e-book! "Co do szpitala? Praktyczny poradnik dla kobiet szykujących wyprawkę."
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl