
Co to jest plan porodu?
Dlaczego warto napisać plan porodu?
Pisanie planu porodu ma wiele zalet. Jedną z nich jest zmotywowanie przyszłych rodziców do poszerzenia swojej wiedzy na temat przebiegu porodu. Aby można było dobrze napisać plan, trzeba poznać poszczególne fazy porodu i możliwości postępowania. To również pozwoli zmniejszyć lęk przed porodem. Po drugie daje to pewność przekazania swoich oczekiwań na sali porodowej, nawet kiedy już zaczną się skurcze, ponieważ wszystko zostało zawczasu ustalone i napisane. Po trzecie, to także pomoc dla położnej opiekującej się przyszłą mamą. Będzie wiedziała na których aspektach zależy jej najbardziej i na pewno będzie się bardzo starała, aby ich nie pominąć w czasie akcji porodowej.

Czy wiesz jak napisać plan porodu?
Plan porodu określa precyzyjnie w jaki sposób kobieta chciałaby, by odbył się poród. Dotyczy to wszystkich okresów porodu i czasu bezpośrednio po porodzie. To także dokument, w którym kobieta może wyrazić potrzebę nieprzerwanego kontaktu z dzieckiem przez pierwsze 2 godziny po porodzie, jeśli stan zdrowotny dziecka na to pozwala.
Jako, że poród jest sytuacją dynamiczną i może się zmieniać z godziny na godzinę, plan porodu można na bieżąco modyfikować, w zależności od konkretnych potrzeb. W momencie posiadania szerokiej wiedzy o tym, jak wygląda poród warto po prostu usiąść wspólnie z przyszłym tatą i razem zastanowić się jak ma wyglądać ta jedna z najważniejszych chwil w Waszym życiu.
Pamiętajmy, że taki plan porodu jest jedynie wskazówką jak chciałybyście, aby wyglądał poród, jednak wszystkie punkty należy omówić z lekarzem, czasem część z nich nie będzie możliwa.
Jak stworzyć plan porodu?
Najpierw piszemy nagłówek, wstęp do dokumentu. Może to być np.:
"Szanowni Państwo,
Napisałam ten Plan Porodu, by przekazać Państwu moje oczekiwania związane z porodem. Będę wdzięczna, jeśli sprawując opiekę nade mną i moim dzieckiem weźmiecie ten plan pod uwagę. Rozumiem, że podczas porodu może okazać się, że niektórych punktów z mojego Planu Porodu nie można zrealizować. W takiej sytuacji proszę o pełną informację, abym miała możliwość ocenienia sytuacji i podejmowania decyzji."
PLAN PORODU (przykładowy).
Poniżej wypunktowujemy najistotniejsze elementy w przebiegu porodu i czasu późniejszego pobytu w szpitalu. Nie boj się być szczegółowa.
Pamiętaj, że nie wszystkie są wymagane, jednak zachowaj kolejność chronologiczną.
1. Przygotowanie do porodu.
Omówienie i ustalenie osób obecnych, towarzyszących podczas porodu, zarówno osoby bliskiej jak i personelu.
Zabiegi przygotowujące do porodu jak golenie krocza, lewatywa, czy założenie wenflonu. Możesz o nie prosić lub zastrzec, aby ich nie wykonywano. Do części możesz woleć przygotować się sama w domu, przed wyjazdem do szpitala.
2. Przebieg porodu - omówienie z lekarzem i personelem zalecanych procedur, udzielenie lub brak zgody na poszczególne badania (i ich ilość) w czasie porodu, pobieranie krwi pępowinowej.
3. Pierwszy okres porodu.
Korzystanie z dostępnych sprzętów jak piłka czy drabinki, a także wyposażenia łazienki - prysznic czy wanna. Możliwość swobodnego poruszania się, używanie technik rozluźniających, pomoc partnera.
4. Drugi okres porodu.
- Omówienie i wybór pozycji, sposobu parcia, ilości obecnego personelu.
- Poinformowanie o sposobach na łagodzenie bólu porodowego, jakie są możliwości na poszczególnych etapach porodu, z wytłumaczeniem zasadności. Informacja o możliwości niefarmakologicznych sposobów łagodzenia bólu.
- Nacięcie krocza - zapytanie o zgodę, ochrona krocza, omówienie środków znieczulających przy szyciu.
- Wywołanie lub stymulacja porodu, uzyskanie zgody i omówienie warunków i środków bezpieczeństwa. Ustalenie przebiegu procedur.
- Cesarskie cięcie - czy możliwa obecność osoby bliskiej, jak najszybszy kontakt z dzieckiem po cesarskim cięciu, jak najszybsze karmienie.
5. Po porodzie.
8. Szczepienia - zgoda lub brak i zasady.
Gotowy plan porodu można wydrukować lub mieć rozpisany ręcznie, najlepiej z wypunktowanymi zasadami, aby łatwiej było je odnaleźć w trakcie.