
Wyprawka porodowa, z czym to się je.
Każda kobieta przygotowująca się do porodu spotyka się z wielością wyboru, poleceniami i reklamami produktów do wyprawki. W sieci można znaleźć całe morze przykładowych wyprawek i gotowych list wyprawki do szpitala. Jednak często mamy problem z wyborem określonego produktu. Nawet w zakresie jednego przedmiotu jest wiele producentów, mnóstwo rodzajów, co jeszcze bardziej utrudnia wybór. Często, szczególnie gdy to jest nasz pierwszy poród, nie wiemy "co jest czym i do czego to służy". Lista mówi: kup to i to, ale nie daje odpowiedzi, który produkt wybrać, czym się jeden różni od drugiego, czy nawet po prostu, jak tego używać.
Rozpoczynamy więc cykl mini wykładów z serii "Co w torbie piszczy? Z listy wyprawki do szpitala", gdzie przybliżymy poszczególne produkty, porównamy je ze sobą i krótko postaramy się wyjaśnić co, po co i jak :-)
Dziś zaczniemy od podkładów poporodowych.
Numer 1 na liście wyprawki do szpitala - podkłady poporodowe.
Tworząc listę przedmiotów potrzebnych do szpitalnej wyprawki porodowej w ścisłej czołówce większości z nich pojawią się podkłady poporodowe do używania w czasie połogu.
Jeszcze do niedawna nie mieliśmy zbyt dużego wyboru w tym zakresie. Na rynku był jeden rodzaj podkładów, częściej też kobiety używały zwykłych podpasek, które jednak nie zawsze się sprawdzą w tym czasie.
Mamy więc do odhaczenia podkłady poporodowe. No dobrze, ale jakie podkłady, ile, na ile i w ogóle czym one się od siebie różnią?
Zasadniczo wszystkie podkłady mają do spełnienia jedną funkcję, czyli zabezpieczyć przed odzież i pościel przeciekaniem krwi w połogu.
Co powinnaś wiedzieć o krwawieniu w połogu.
Ponieważ przez pierwsze dni odchody są krwiste, często określane są mianem krwawień po porodzie. Odchody połogowe, nazywane również odchodami poporodowymi, to nic innego jak śluz, krew i resztki błon śluzowych z macicy, które w trakcie połogu są stopniowo usuwane z organizmu. Krwawienie po porodzie stopniowo zmienia swoją formę, odchody stają się brunatno krwiste, brudnożółte, a w końcu szarawe i białe. Najbardziej obfite krwawienie występuje na początku połogu, w pierwszej dobie, a później przez tydzień przypomina obfity okres.
Do około 7. dnia po porodzie wydzielina jest krwista i intensywna, mogą pojawić się również skrzepy. Zazwyczaj po 4. tygodniu krwawienie po porodzie ustaje, jednak plamienia mogą trwać nawet 6 tygodni po porodzie i to też jest całkowicie normalne.
Proces oczyszczania się macicy przyspiesza ruch oraz karmienie piersią, pamiętaj jednak o dopasowaniu aktywności fizycznych do stanu i możliwości organizmu w tym czasie. Ogranicz się raczej do spacerów i ogólnego przemieszczania się przy obowiązkach domowych :-)
Podkłady poporodowe Bella Mamma.
Czasy gdy nasze babcie używały waty do krwawień już minęły, teraz mamy możliwości używania bardziej komfortowych i skutecznych rozwiązań. W czasie połogu używa się teraz najczęściej podkłady poporodowe Bella. Są to grube podkłady do użytku z majtkami poporodowymi. Będą przydatne do użytkowania w pierwszych 3 dniach po porodzie. Są duże i grube i jednak niezbyt wygodne przy chodzeniu, więc najlepiej sprawdzą się właśnie podczas wizyty w szpitalu, gdzie dużo się przebywa w pozycji leżącej. Do torby do szpitala spakuj 2-3 paczki takich podkładów.
Pamiętaj o częstym zmienianiu podkładów, nawet co 2-3 godziny. Dobrze też przy każdej zmianie podmyć się delikatnie wodą z szarym mydłem lub specjalnymi mokrymi chusteczkami, przeznaczonymi do higieny intymnej kobiet, lub też delikatnym płynem ginekologicznym.
Wyprawka porodowa dla każdej mamy.
Już po kilku dniach połogu, gdy krwawienie się zmniejszy zachęcamy do zaczęcia używania cieńszych podkładów poporodowych. Mamy na rynku duży ich wybór, na przykład podkłady chłonne Canpol Babies. Nadal są to duże, chłonne podkłady, jednak dużo cieńsze od Belli, bardziej przypominające tradycyjne podpaski higieniczne. Są wygodniejsze w noszeniu, nie krępują ruchów i nie odznaczają się pod ubraniem. Dodatkowo są specjalnie wyprofilowane, często maja też przylepne paski jak zwykłe podpaski.
W ofercie naszego sklepu omawiamy podkłady poporodowe na dzień i podkłady do użytku w czasie snu -podkłady na noc. Na początek przygotuj po 1 opakowaniu cienkich podkładów na dzień i na noc lub 2 paczki podkładów uniwersalnych. Możliwe, że więcej nie będziesz potrzebować, a jeśli tak, to z łatwością dokupisz je w pobliskiej aptece.
Połóg jako czwarta faza porodu.
Połóg to czas, kiedy Twój organizm dochodzi do siebie po olbrzymim fizycznym oraz emocjonalnym wysiłku, jakim był poród. W tym czasie powinnaś nadal bardzo o siebie dbać, by jak najszybciej wrócić do dobrej formy.
Aby się dodatkowo zabezpieczyć przed przeciekaniem w krwawieniu poporodowym, przygotuj do wyprawki ceratkowe podkłady higieniczne. Są to lekkie maty podszyte ceratką do położenia na łóżko w czasie połogu. Możesz też ich używać do przewijania dziecka. Zabezpieczą pościel i inne powierzchnie przed zabrudzeniem. Można kupić duże opakowanie na dłużej lub też pojedyńcze sztuki do wyprawki szpitalnej.
Gdy rozmiar krwawienia zmniejszy się do standardowej miesiączki, przejdź na stosowanie podpasek higienicznych.
Pamiętaj, że nawet mając zaplanowane cesarskie cięcie będziesz tak samo przechodzić okres połogu i podkłady tak samo są niezbędne w Twojej wyprawce. Rodzaj porodu nie ma żadnego wpływu na wystąpienie krwawienia połogowego, prawdopodobnie będzie ono nieco krótsze w przypadku porodu z cesarskim cięciem.
Podkłady poporodowe w Twojej w torbie do szpitala
