
Higiena intymna kobiet w ciąży i po porodzie?
Higiena intymna ma w czasie ciąży i po porodzie duży wpływ na poczucie komfortu i zdrowia.
Pod wpływem zmian hormonalnych, zachodzących u kobiet w ciąży pH pochwy staje się bardziej zasadowe, a więc łatwiej dostępne dla drobnoustrojów.
W czasie ciąży można korzystać z kosmetyków przeznaczonych dla kobiet w ciąży i po porodzie, które w swoim składzie mają łagodzący kwas mlekowy lub alantoinę czy też wyciąg z odkażających ziół.
Mogą to być kosmetyki w formie żelu lub płynu, do szpitala wygodne będą nawilżane chusteczki do higieny intymnej dla mam.
Jak dbać o higienę intymną w ciąży?
- myj okolice intymne 1-2 razy dziennie, chyba że jest potrzeba częściej. Zbyt częste podmywanie nie jest korzystne,
- używaj produktów przeznaczonych dla kobiet w ciąży i połogu,
- nie używaj zbyt cieplej wody, najlepiej podmywać się pod strumieniem bieżącej wody,
- unikaj gorących kąpieli,
- myj i wycieraj od przodu krocza do tyłu,
- nie używaj gąbek ani myjek które są siedliskiem bakterii,
- noś przewiewną, nieuciskającą bieliznę,
- ogranicz cukier i białe pieczywo w diecie.
Najlepiej podmywać się ręką, nie używać gąbki ani myjki, które stanowią siedlisko bakterii i grzybów. Można stosować samą wodę bez dodatku detergentów lub też z dodatkiem naparu z ziół o działaniu odkażającym jak rumianek czy arnika. Na rynku dostępne są również płyny do higieny intymnej w ciąży o Ph 5,5, zawierające kwas mlekowy.
Jak pielęgnować krocze po porodzie?
Pielęgnacja w pierwszych dniach po porodzie jest szczególnie ważna. Najlepiej przemywać krocze po każdej wizycie w toalecie i delikatnie osuszać ręcznikiem papierowym. Po nacięciu krocza do przemywania rany można używać naparu z rumianku lub kory dębu. Jeśli odczuwalny jest dokuczliwy ból przy siedzeniu, pomocna może być specjalna poduszka w kształcie obwarzanka lub niewielkie, dziecięce kółko do pływania.
Domowe sposoby na infekcje intymne w ciąży
Do domowych sposobów radzenia sobie z infekcjami intymnymi w ciąży należą m.in. nasiadówki z kory dębu lub rumianku. Działanie ziół pozwala złagodzić nieprzyjemne objawy, takie jak świąd, pieczenie i obrzęk. Można stosować suplementy z wyciągiem z żurawiny, lub też jeść jej surowe owoce. Ponadto warto zadbać o swoją odporność poprzez odpowiednią dietę i odpoczynek. Jeśli jednak dojdzie do rozwoju infekcji intymnej, charakterystycznym objawem jest wydzielina o nieprzyjemnym zapachu i innym niż dotychczas zabarwieniu. Może być ona szarawa, biała (serowata) lub żółta. Poza tym, w takiej sytuacji przyszłe mamy skarżą się też na uporczywy świąd czy ból przy oddawaniu moczu.
Do lekarza powinnaś się wybrać, jeżeli takie objawy jak:
- pieczenie, swędzenie lub zaczerwienienie okolic intymnych,
- nieprawidłowa wydzielina z pochwy,
- nieprzyjemny zapach wydzieliny z pochwy,
- ból przy oddawaniu moczu.
Do czasu wizyty u lekarza zastosować można bezpieczne środki łagodzące objawy infekcji intymnej, które dostępne są w aptece bez recepty. Są to, m.in. specjalistyczne emulsje do higieny intymnej, żele oraz kapsułki doustne lub dopochwowe zawierające pałeczki kwasu mlekowego.
Jeżeli podczas podróży będziesz korzystać z toalety publicznej to warto mieć w torebce jednorazowe nakładki na sedes. Pamiętaj też o dokładnym umyciu rąk zarówno przed i po skorzystaniu z toalety.