Sklep dla mamy i dziecka | Mamytaty.pl

5 sprawdzonych pozycji do karmienia piersią

0
5 sprawdzonych pozycji do karmienia piersią

Karmienie piersią, trudne miłego początki.

 
Początki laktacji bywają trudne, szczególnie gdy, jest to pierwsze dziecko, a młoda mama nie ma doświadczenia w przystawianiu noworodka do piersi.
Te pierwsze dni po porodzie są nieraz kluczowe, bo w tym czasie uczymy się i rozwijamy nowe umiejętności u siebie i dziecka. Często kobieta czuje się zniechęcona, gdyż ma trudności z przystawieniem dziecka, niemowlę także może mieć trudności z odpowiednim chwytaniem brodawki.
 
Pamiętaj, że możesz skorzystać z porady laktacyjnej już w szpitalu, zapytaj o to pielęgniarkę. Zostaną ci pokazane sposoby prawidłowego przystawiania dziecka, a także można sprawdzić, czy problemy z przystawianiem nie wiążą się z wadami anatomicznymi u ciebie lub dziecka. Mogą to być płaskie brodawki sutkowe u matki lub za krótkie wędzidełko u dziecka. Zapytaj o możliwości w takiej sytuacji.
 

Jak prawidłowo karmić piersią?

 
Aby prawidłowo przystawiać noworodka do piersi ważny jest ogólny stan psychiczny i komfort kobiety karmiącej.
 
Przygotowując się do karmienia, usiądź wygodnie, podeprzyj plecy, stopy ułóż na podłodze lub podnóżku. Przytul dziecko brzuszkiem do swojego brzucha. Pamiętaj, żeby główka opierała się w twoim zgięciu łokciowym. Swoim przedramieniem podtrzymuj jego plecy, a dłonią pośladki.
 
Postaraj się zrelaksować i podaj dziecku brodawkę do ust. Trzymaj dziecko blisko ciała, tak aby twoja brodawka znajdowała się na tym samym poziomie co jego nosek. Delikatnie dotknij brodawką górnej wargi niemowlęcia, zachęcając je do szerokiego otwarcia buzi. Im szerzej dziecko otworzy usta, tym łatwiej będzie mu prawidłowo chwycić pierś. Gdy dziecko otworzy usta, delikatnie przyłóż je do brodawki. Niemowlę powinno objąć ustami dużą część otoczki brodawki, tak aby jego dolna warga i szczęka przykrywały przede wszystkim jej dolną część.
 
 

Pozycje do karmienia piersią:

 

1. Pozycja klasyczna

W pozycji klasycznej układamy główkę dziecka w zagłębieniu łokcia, podkładając dłoń pod jego pośladki.
Jest to najczęściej wybierana pozycja do karmienia piersią, można w niej wykorzystać poduszkę do karmienia.
 
 Pozycja karmienia klasyczna

2. Pozycja krzyżowa

Dziecko układamy odwrotnie niż w pozycji klasycznej - główkę podtrzymujemy dłonią. Pozycja ta jest często wybierana przy wcześniakach, aby lepiej podtrzymać dziecko i zapewnić mu stabilność, oraz pomoc w prawidłowym ssaniu.
 
Pozycja krzyżowa
 

3. Pozycja spod pachy

Wskazana po cesarskim cięciu, przy nawałach mleka, oraz przy dużych piersiach. Pozycja karmienia spod pachy umożliwia jednoczesne karmienie bliźniąt.
 

4. Pozycja leżąca na boku

Mama i dziecko leżą na boku dotykając brzuchem do brzucha, polecana szczególnie bezpośrednio po porodzie, gdy mama jest zmęczona i obolała, wygodna także do stosowania przy nocnych karmieniach.
 
Pozycja leżąca na boku
 

5. Pozycja leżąca na wznak

Dobra w sytuacji gdy pokarm z piersi wypływa zbyt szybko i dziecko krztusi się przy karmieniu, wskazana też po cesarskim cięciu. Dziecko leży w poprzek ciała matki, dotykając brzuchem do brzucha.
 
Możesz obejrzeć jak dokładnie wygląda każda pozycja tu: Karmienie piersią - pozycje przystawiania
 

Ile czasu powinno trwać karmienie?

Jest to rzecz indywidualna, każde dziecko ma swój własny rytm i tempo ssania. Przyjmuje się, że może to być od 5-10min, do nawet 35-40min.
Przy karmieniu niemowlaka podajemy mu zawsze jedną pierś, drugą przy kolejnym karmieniu, chyba że masz wrażenie, że dziecko się nie najadło z jednej piersi. Wtedy można dokarmić z drugiej, a przy kolejnym karmieniu od niej zacząć. Warto zaznaczać sobie w kalendarzu lub w specjalnej tabeli, którą piersią się ostatnio karmiło, aby nie zapomnieć.
 
POBIERZ TUTAJ - Karta karmień piersią do wydruku

Odbijanie dziecka po karmieniu.

 
Odbijanie po karmieniu piersią jest rzadszym zjawiskiem niż odbijanie dziecka karmionego mlekiem sztucznym, które zazwyczaj je bardziej łapczywie i połyka więcej powietrza z pokarmem. Jeśli Twój maluszek długo nie odbija, pomasuj go przez chwilę po lewej stronie pleców - z dołu do góry i delikatnie odłóż.
 
Jak sobie radzić z bolesnymi piersiami i brodawkami - Sposoby na ból przy karmieniu
 
 
 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter i otrzymaj darmowy e-book! "Co do szpitala? Praktyczny poradnik dla kobiet szykujących wyprawkę."
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl