Sklep dla mamy i dziecka | Mamytaty.pl

Sposoby na ból piersi przy karmieniu

0
Sposoby na ból piersi przy karmieniu

Najczęstszą i najbardziej prawdopodobną przyczyną bólu przy karmieniu jest nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi. Oboje dopiero się uczycie i jest prawdopodobieństwo popełnienia błędów. Podczas karmienia noworodek powinien obejmować buzią dużą część dolnej otoczki brodawki, a podtrzymywana od spodu językiem brodawka powinna dotykać jego podniebienia. Często sama zmiana pozycji karmienia może przynieść poprawę. Jeśli jednak pomimo wprowadzenia korekty przy karmieniu nadal występuje ból piersi lub brodawki sutkowej - skonsultuj to ze swoim lekarzem.

Szczególnie w początkach laktacji dziecko niewprawnie ssąc może podrażniać brodawkę sutkową matki. Postępujące to przez dłuższy czas doprowadzić może do wzmagającego się bólu brodawki, podrażnień a nawet pękania i stanów zapalnych.

Jak radzić sobie z tak uciążliwymi efektami karmienia?

Zawsze warto skonsultować to z lekarzem, ale mamy też kilka sposobów naturalnych na łagodzenie tych dolegliwości.

 

Naturalne sposoby radzenie sobie z bólem piersi po karmieniu.

1. Okłady z kapusty

Stosowane już przez nasze babcie liście z kapusty działają bardzo dobrze przy bólu piersi.

Po karmieniu (przynajmniej 3 razy na dzień) przyłóż do bolesnej piersi kompres z rozgniecionych liści kapusty. Możesz taki lekko schłodzony liść "potłuc" młotkiem do ubijania kotletów, aby spowodować wyciekanie soku. Zimne liście przyniosą ulgę, wykazują też dzianie przeciwzapalnie i ściągające oraz łagodnie hamują laktację. Po kilku razach powinnaś odczuć zdecydowaną ulgę.

 

2. Żelowy kompres chłodzący

Kompres żelowy przynosi ulgę podrażnionym przy karmieniu i popękanym brodawkom. Przydatny szczególnie w pierwszych tygodniach karmienia. Odświeża i nawilża skórę, regenerując ją i zmniejszając podatność na późniejsze podrażnienia. Kompresy redukują ból i chronią podrażnione miejsce, co pozwala matce kontynuować karmienie.

Kompres może być przykładany do piersi, dostępne są też kompresy w formie plastrów, do naklejania na skórę.

3. Kompres z ziół

Bardzo dobry na dolegliwości bólowe piersi będzie kompres z ciepłego naparu z ziół. Najbardziej polecane to szałwia oraz nagietek. Zrób napar z szałwii lub nagietka i systematycznie okładaj nim piersi. Napar nie może być gorący tylko ciepły, komfortowy dla twojej skóry. Przykładaj nasączone wywarem waciki lub torebki z naparu do piersi kilka razy dziennie i pozostaw pierś do wyschnięcia.

 

 

4. Preparaty z lanoliną

Lanolina ma działanie nawilżające i gojące. Jest całkowicie bezpieczna dla dziecka, dlatego też nie musisz zmywać jej przed karmieniem.

Maści i kremy polecane do używania na brodawki sutkowe karmiących mają zazwyczaj w składzie lanolinę, alantoinę, witaminy E, A i D. Substancje te działają łagodząco, przyspieszają gojenie się naskórka i wzmacniają skórę. Warto je stosować jeszcze przed porodem, aby zahartować i wzmocnić otoczkę brodawki, aby była mniej podatna na uszkodzenia.

 

 

5. Smarowanie piersi własnym pokarmem

Pokarm kobiecy ma między innymi działanie przeciwzapalne, więc będzie doskonałym środkiem wspomagającym gojenie uszkodzonego naskórka i łagodzenie podrażnień sutków. Smaruj pierś i brodawkę sutkową własnym mlekiem po każdym karmieniu i odczuj szybką ulgę w bólu.

6. Osłonki na sutki dla karmiących piersią

Silikonowe nakładki na brodawkę sutkową mogą wspomóc gojenie, gdy brodawka jest bardzo bolesna i poraniona. Nakładki tworzą odstęp dziecka od skóry, dziecko ssie silikonową końcówkę, nie brodawkę matki, co zmniejsza ból i pomaga w szybkim czasie złagodzić dolegliwości oraz powrócić do naturalnej formy przystawiania.

Po jakim czasie karmienie piersią przestaje boleć?

W pierwszych dniach po porodzie, w początkach karmienia piersią może pojawiać się dyskomfort i ból piersi, a także podrażnienie brodawek. Zazwyczaj występuje on w pierwszych chwilach przystawiania dziecka do piersi, w momencie rozpoczynania ssania przez niemowlę i utrzymuje się ok 2-3 tygodnie. Jednak z różnych powodów ból może się przeciągać nawet do 1,5m-ca, warto wypróbować powyższe sposoby łagodzenia bólu, jeśli zawiodą, i ból nie przejdzie, skonsultuj się z lekarzem.
 

Zastój pokarmu jako częsta przyczyna bólu piersi.

Jakie sposoby na pierś z zastojem pokarmu?

Zastój pokarmu w piersiach jest spowodowany zatkaniem kanalików mlecznych. Najczęściej dochodzi do niego na skutek początkowych błędów podczas karmienia piersią. Jego objawy są bardzo uciążliwe i nieprzyjemne. Piersi stają się nabrzmiałe i bolesne, a pokarm nie chce wypływać.
W udrożnieniu przewodów mlecznych pomaga bardzo delikatny masaż piersi, ruchy masujące w formie głaskania powinno się wykonywać dłonią od nasady piersi w kierunku brodawki. Pamiętaj, aby unikać ugniatania i uciskania piersi, są bardzo wrażliwe.
Pomimo bólu piersi pamiętaj o częstym przystawianiu dziecka, aby ściągało pokarm z kanalików. Przy zastoju warto wypróbować różne pozycje przystawiania, pomocna może być pozycja karmienia "spod pachy".
 
 
Jeśli pokarm nie leci, można delikatnie pobudzić wypływanie mleka z piersi z zastojem za pomocą laktatora.
Jeśli mimo prawidłowego postępowania zastój w piersiach nie przechodzi, a dolegliwości się nasilają, powinnaś skonsultować się z doradcą laktacyjnym lub lekarzem. Długotrwały i nieleczony zastój może doprowadzić do zapalenia piersi.
 

Ile czasu goją się brodawki?

Rany brodawek u większości kobiet goją się w ciągu kilku dni, mimo że dziecko ssie pierś regularnie. Jeżeli jednak karmienie jest bardzo bolesne, można przerwać je na kilkanaście godzin do kilku dni (zależnie od rozległości ran) i zastosować karmienie z butelki.
 
 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Zapisz się na nasz newsletter i otrzymaj darmowy e-book! "Co do szpitala? Praktyczny poradnik dla kobiet szykujących wyprawkę."
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl