
Twój organizm przygotowuje się do porodu.
Pierwszymi sygnałami zbliżającego się porodu jest stopniowe obniżenie się brzucha z powodu obniżenia się dna macicy. Zazwyczaj dzieje się to około 3 tygodnie przed porodem. Przemieszczające się w dół kanału rodnego dziecko sprawi, że łatwiej Ci będzie oddychać i zmniejszy się ucisk na żołądek i przeponę. Zdarza się jednak, że obniżenie brzucha następuje dopiero kilka dni przed porodem. W wyniku zmiany położenia dziecka zwiększa się natomiast ucisk na pęcherz, przez co na koniec ciąży kobiety odczuwają wzmożoną potrzebę oddawania moczu.
U większości ciężarnych na około 3 - 4 tygodnie przed porodem zaczynają występować tzw. skurcze Braxtona - Hicksa, określane jako skurcze przepowiadające. Są to nieregularne i krótkie, niezbyt bolesne skurcze, w trakcie których macica przygotowuje się do porodu.
Także na kilka dni przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać, aby ułatwić wypieranie dziecka na świat. Może w tym czasie dochodzić do częstszych i luźniejszych wypróżnień.
Pod koniec ciąży wiele kobiet skarży się na uporczywe bóle kręgosłupa, ud, pachwin i w okolicach krocza. Są one związane z obciążeniem dodatkowymi kilogramami, które przybywają w czasie ciąży, ale również główką dziecka schodzącą coraz niżej do kanału rodnego, która uciska nerwy.
Wahania hormonalne przed porodem.
Na kilka dni przed porodem kobieta może zacząć odczuwać nasilone wahania nastrojów. Niektóre ciężarne stają się rozdrażnione, podenerwowane albo smutne. Czasem wręcz odwrotnie, rozpiera je energia i entuzjazm i zaczynają sprzątać co bywa nazywane "budowaniem gniazda". Stany te mogą się zmieniać się co kilka godzin, przechodząc z euforii do rozpaczy. Jest to całkowicie naturalne i związane jest z tym, że w ostatnich dniach przed porodem w ciele kobiety ma miejsce istna burza hormonalna.
Jakie są pierwsze objawy rozpoczynającego się porodu?
O momencie porodu decyduje przede wszystkim dziecko. To jego mózg wysyła sygnał, że nadszedł już czas. Wówczas w ciele kobiety zachodzi szereg zmian. Zaczynają się wydzielać hormony konieczne do rozpoczęcia akcji porodowej, szyjka macicy się skraca i rozszerza, i zaczynają się pierwsze skurcze macicy.
Objawem wskazującym, że niebawem rozpocznie się akcja porodowa, jest odejście czopa śluzowego. Jest to gęsta wydzielina, która szczelnie zamyka wejście do macicy, będąc ulokowana w szyjce macicy. Czop śluzowy ściśle wypełnia kanał szyjki macicy, a tym samym uniemożliwia przedostawanie się patogenów do jamy macicy. To naturalna bariera ochronna, która utrzymywana przez całą ciążę. Gdy zbliża się poród, czop śluzowy wypada, ponieważ szyjka macicy skraca się i rozszerza, aby mogło przez nią przejść dziecko. Zazwyczaj następuje to kilka godzin przed porodem, choć może mieć miejsce też kilka dni przed terminem.
Niekiedy czop śluzowy zostaje wydalony w całości. Ma on podłużny kształt. Zdarza się, że jest w nim obecna domieszka krwi. Zaobserwowanie wydzieliny z czopa śluzowego na bieliźnie jako jedynego objawu nie jest wskazaniem do zgłoszenia się na salę porodową.
Inne, charakterystyczne objawy przed porodem stanowią także: uporczywy ból krzyża oraz opuszczenie się brzucha.
Odejście wód płodowych.
Odejście wód płodowych jest spowodowane pęknięciem pęcherza płodowego. W większości przypadków ma to miejsce dopiero, gdy rozpoczynają się skurcze macicy. Płyn nie wypływa jednak w całości, a sączy się nawet przez kilka godzin, może też odpłynąć strumieniem już podczas akcji porodowej. Częściej to skąpy wyciek, sączący się przez 2-3 godziny przed porodem. Najważniejsze, aby odejście wód płodowych nie nastąpiło przedwcześnie, czyli przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Ciężarna powinna znaleźć się w szpitalu przed upływem dwóch godzin po odejściu wód płodowych. Wody płodowe z wyglądu przypominają zazwyczaj bezbarwną, czasem lekko różowatą ciecz, którą można zauważyć np. na bieliźnie. Wody płodowe mogą odejść bez skurczów. Czasem odejście wód płodowych poprzedza pojawienie się skurczów macicy.
Fazy rozwierania się szyjki macicy
Rozwieranie się szyjki macicy może trwać kilka godzin.
Proces ten jest rozłożony w czasie i przebiega w kilku fazach:
1. Faza rozwarcia 1 do 3/4cm - to faza tzw. "utajona", gdy często nie odczuwa się jeszcze skurczów. Faza ta trwa z reguły 5 - 6 godzin. Po osiągnięciu 3/4 cm nasila się częstotliwość i bóle skurczowe, w tym momencie najlepiej zacząć się przygotowywać do wyjazdu do szpitala.
Poród rozpoczyna się, gdy szyjka macicy się kurczy, a rozwarcie osiąga około 3 cm. Wtedy pojawiają się skurcze – trwają około 30-45 sekund i powtarzają się co 20 minut. Mogą też zacząć boleć plecy i podbrzusze.
2. Faza rozwarcia 4 do 7/8cm - to faza aktywna, gdzie już odczuwamy nasilone objawy nadchodzącego porodu. Powinniśmy już w tym czasie być w szpitalu. Pojawiają się coraz silniejsze i bolesne skurcze. Faza ta trwa około 2 -4 godzin. Przy 7cm rozwarcia często następuje chwilowy, tzw. "kryzys siódmego centymetra" gdy rodzące wskazują najwyższy poziom bólu. Warto wiedzieć, że po osiągnięciu rozwarcia 7cm jest już za późno na podanie środków przeciwbólowych.
3. Faza rozwarcia 8 - 10cm - faza bezpośrednia przed parciem, trwa średnio 30-40minut.
Nie ma możliwości określenia rozwarcia za pomocą lusterka. Może to zbadać tylko położna lub lekarz ginekolog.
Kiedy jedziemy do szpitala na poród?
Do szpitala należy się udać gdy występują silne skurcze, są one regularne, pojawiają się co 7 -10 minut i trwają około 30 sekund. Wcześniejsza konsultacja medyczna jest konieczna, jeżeli towarzyszą im dodatkowe objawy przed porodem – zwłaszcza krwawienie z dróg rodnych, wzrost ciśnienia czy też wymioty. Jeśli uaktywniają się częściej niż co 5 minut lub ciężarna czuje potrzebę parcia, powinna znaleźć się w szpitalu jak najszybciej.
Charakterystyczną cechą skurczów porodowych jest ból. Zaczyna się w górnej części brzucha i schodzi ku dołowi. Często promieniuje do kręgosłupa (w części lędźwiowo-krzyżowej), ale także do pachwin i ud. Początkowo nie jest zbyt dokuczliwy, jednak z czasem znacznie przybiera na sile.
Wiarygodnym, właściwie jedynym pewnym znakiem, że poród jest blisko, są regularne, coraz silniejsze skurcze macicy. Gdy zorientujesz się, że je masz, nie będziesz miała wątpliwości, że zaczyna się poród.